
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.98 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| Depth | 3.99 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Features | Latched Fault, UVLO |
| Type | Hot Swap Controller |
| Output Voltage | 10 V |
| Max Supply Voltage | 7 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Input Voltage | 10 V |
| Internal Switch | No |
Stock: 41
Distributors
pcbx
Unit Price$6.06319
Ext.Price$6.06319
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.06319 | $6.06319 |
| 10 | $4.72526 | $47.25260 |
| 25 | $4.39089 | $109.77225 |
| 50 | $4.20314 | $210.15700 |
| 100 | $4.02340 | $402.34000 |
| 300 | $3.81841 | $1145.52300 |
| 500 | $3.74259 | $1871.29500 |
| 1000 | $3.65568 | $3655.68000 |
